بسیاری از هنرمندان در واکنش به اصابت موشک پدافند هوایی ایران به هواپیمای اوکراینی انصراف خود را از حضور در جشنواره فجر اعلام کرده‌اند.


به نقل از خبرگزاری آناتولی، هنرمندان عرصه‌های مختلف هنری ایران با توجه به نزدیکی سی و هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فجر به صورت رسمی اعلام کرده‌اند در جشنواره فجر شرکت نخواهند کرد.

مسعود کیمیایی، یکی از معروف ترین فیلم‌سازان ایرانی به عنوان اولین نفر در صفحه اینستاگرام خود با اعلام اینکه از حضور فیلمش با عنوان «خون شد» در جشنواره فجر انصراف داده است، به داغ دیدگان حادثه اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی تسلیت گفت.

پیمان معادی و فاطمه معتمدآریا نیز از جمله بازیگران مطرحی هستند که به دلایل مشابه از حضور در جشنواره فجر اعلام انصراف کرده‌اند.

وب سایت «کافه سینما» یکی از مهمترین منابع خبری سینمای ایران اعلام کرده است بعد از یک دهه، امسال اخبار جشنواره فجر را پوشش نخواهد داد.

داوران بخش تجسمی جشنواره فجر نیز در اطلاعیه‌ای اعلام استعفا کرده‌اند. در این اطلاعیه داوران بخش عکس، کارتون، گرافیک، سفال، سرامیک و تعدادی از داوران بخش خوشنویسی موضع قاطع خود را در عدم حضور در این جشنواره اعلام کرده‌اند. داوران بخش گرافیک در بیانیه خود نوشته‌اند: رنج از حد توان ما افزون شده است. در شرایط فعلی نه تاب ادامه دادن داریم و نه توان خاموش گریستن.

کیانوش غریب پور نیز در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرده است از مدیریت هنری جشنواره هنرهای تجسمی فجر کناره‌گیری می کند. او نوشته است: به طاقتی که ندارم کدام بار کشم؟

در بخش موسیقی نیز، موزیسین‌های مختلف یک به یک اعلام انصراف از جشنواره فجر داده‌اند. ارکستر آرکو به رهبری ابراهیم لطفی اعلام عدم حضور کرده است. مانی جعفرزاده نیز در صفحه اجتماعی خود نوشته است: به نشانه همدلی با مردم داغدار و ستم دیده سرزمینم، امسال در هیچ یک از جشنواره‌های هنری فجر شرکت نخواهم کرد.

همچنین حسام اینانلو، موزیسین ایرانی نیز در صفحه خود نوشته است: این رفتار جمعی نشانه‌ای از اعتراض موزیسین ها خواهد بود به وضع کنونی ایران.

خبرها حاکی از این است که حدود 100 هنرمند تئاتری مشهد از 3 گروه نمایشی از حضور در جشنواره فجر انصراف داده‌اند. همچنین گروه تئاتر مکبث نیز اعلام عدم حضور کرده است.

میترا ابراهیمی نیز از انصراف حضور فیلم مستند «کامی» به کارگردانی او و تهیه‌کنندگی پیمان قاسم‌خانی خبر داد. او  نوشت: پنج سال تلاشم در برابر این داغ که بر دل مردم است، کوچک است.

امیر مهدی قزوینی، بازیگر تئاتر نیز با اعلام انصراف از بازی در تئاتر «پراونه الجزایری» نوشت: به حرمت چشمان معصوم «راستین» و «ری را» من که نمی توانم.

گفتنی است موج انصرافها از جشنواره فجر که به عنوان یکی از مهمترین رویدادهای فرهنگی در ایران شناخته می‌شود، همچنان ادامه داشته و به‌سرعت درحال گشترش است.

دیدگاهتان را بنویسید