مدیرعامل خانه‌ی کتاب با ارسال پیامی، درگذشت استاد حسن انوشه نویسنده، پژوهشگر تاریخ، زبان و ادب فارسی و سرپرست گروه نویسندگان دانشنامه‌ی ادب فارسی را به جامعه‌ی علمی و فرهنگی کشور تسلیت گفت.

کشور تسلیت گفت.


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در بخشی از متن پیام تسلیت نیکنام حسینی پور آمده است: “خبر درگذشت استاد حسن انوشه که دایره‌المعارف‌نویس، مترجم و پژهشگر حوزه‌ی فرهنگ، تاریخ و زبان و ادبیات فارسی بود و با سال‌ها تلاش علمی و فرهنگی خالصانه برای زبان و ادب فارسی و شناساندن ایران‌ و تاریخش به مردم این دیار، بی‌وقفه و خالصانه کوشش کرد و امروز چهره در نقاب خاک کشید، موجب تاثر شد. ایشان خود را وقف فرهنگ کرده بودند و اخلاق‌مداری او همیشه زبانزد همکارانش بوده است و بدون تردید جهان با دیده‌ی تحسین، تمجید و حسرت به خدمات علمی و پژوهشی او می نگرد؛ چرا که وی از نادر اندیشمندانی بود که به عشق ایران و فرهنگ و ادب تا آخرین لحظه تلاش کرد.
 استاد انوشه به ایران فرهنگی عشق می ورزید و به همین خاطر مرزهای جغرافیایی را برداشته بود و دل‌ها را نشانه گرفته بود؛ خانه‌ی ایشان کتابخانه‌ای به وسعت دل‌های ایران‌دوستان و محل رفت‌وآمد دوستداران و جویندگان دانش بود.
زنده‌یاد انوشه علاوه بر انتشار بیش از هزار مقاله، آثار قلمی ماندگاری همچون “تاریخ ایران کیمبریج”، “دانشنامه‌ی ادب فارسی” ، “دانشنامه‌ی ناشنوایان”، “تاریخ غزنویان”، “ایران و تمدن ایرانی” و … از خود به جای گذاشتند که هر یک از این آثار از جریان‌سازی و تعهد ایشان به عرصه‌ی فرهنگ و ادب ایران اسلامی حکایت دارد که امیدوارم توسط شاگردان و دوستداران ایشان پیگیری شود.”

دیدگاهتان را بنویسید